Drukuj
Dostępne porady
Kto odpowiada

Gwarancja jakości!

Odpowiedzi udzielają redaktorzy posiadający dorobek w zakresie publikacji fachowych i/lub doświadczenie zawodowe w zakresie księgowości a także współpracująca z serwisem Kancelaria prawna TWZ.

Darmowe porady prawne on-line

Szczegóły odpowiedzi

Tytuł:

Handel przez internet a podatek

Pytanie: Chciałam z siostra handlować przez internet bransoletkami, zegarkami i innymi dodatkami. Żadnym metalem szlachetnym jak srebro nie chcemy handlować i stąd moje pytanie. W jakiej sytuacji muszę opłacać podatek, czy przedstawiać dochody? Nie chciałabym mieć problemów później z urzędem skarbowym i chciałabym być uczciwa.

Odpowiedź nr 43838:

Handel w Internecie – o ile nie chodzi o sprzedaż własnych używanych rzeczy, czyli o typową sprzedaż prywatną – uznać należy za prowadzenie działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia, czy sprzedaż osiąga obrót 200 zł czy 20.000 zł – w obu przypadkach sprzedawca powinien dokonać zgłoszenia działalności (druk CEiDG-1), wybrać formę opodatkowania i opłacać podatki i składki ZUS.

W przypadku sprzedaży prywatnej, podatek nie występuje, jeżeli sprzedawana rzecz nabyta została na 6 miesięcy przed datą sprzedaży (sześć miesięcy liczy się od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie). Sprzedaż wcześniejsza zmusza do wykazania transakcji w rocznym PIT – jeżeli w takim przypadku koszty nabycia będą wyższe niż przychód ze sprzedaży – należy opłacić podatek według skali podatkowej, liczony od uzyskanego dochodu (przychód minus koszty).

 

Podstawa prawna:

Art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, tj. z dnia 12 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1829).

Zespół Kancelarii
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Kategoria: eHandel >
Pytanie z dnia: 2017-07-12, Ostatnia modyfikacja: Odpowiedź nie modyfikowana
Data odpowiedzi: 2017-08-22, Status: Odpowiedziane

e-Porada jest publikacją o charakterze informacyjnym, nie stanowi porady podatkowej czy prawnej