Drukuj
Dostępne porady
Kto odpowiada

Gwarancja jakości!

Odpowiedzi udzielają redaktorzy posiadający dorobek w zakresie publikacji fachowych i/lub doświadczenie zawodowe w zakresie księgowości a także współpracująca z serwisem Kancelaria prawna TWZ.

Darmowe porady prawne on-line

Szczegóły odpowiedzi

Tytuł:

Sprzedaż produktów pszczelich przez Allegro

Pytanie: Jestem rolnikiem gospodarstwa powyżej 1h. Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą, jestem ryczałtowcem, branża usługowa. Dodatkowo prowadzę pasiekę 30 uli. Pytanie dotyczy sprzedaży produktów pszczelich przez Allegro. W ubiegłym roku dokonałem kilku sprzedaży miodu przez Allegro. Jak i czy powinienem rozliczyć się z fiskusem za poprzedni rok? Czy odprowadzić podatek, jeśli tak, to jaki i czy może powinienem założyć działalność gospodarczą?

Odpowiedź nr 43664: Działalność gospodarcza nie jest obowiązkowa. Jeżeli prowadzi Pan dział specjalny produkcji rolnej, - pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich – wówczas ustalić może Pan podatek w formie norm szacunkowych. W tym przypadku podatek oblicza się przy zastosowaniu wskaźnika, zgodnie z którym 1 rodzina pszczela daje 2 zł dochodu rocznie (tę kwotę uznać należy jako podstawę do ustalenia podatku). Jeżeli Pana działalność obejmuje mniej niż 80 rodzin pszczelich – podatek PIT nie wystąpi.

Podstawa prawna:
Zał. Nr 2 do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 361, ze. zm.).

Zespół Kancelarii
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Kategoria: eHandel >
Pytanie z dnia: 2017-04-20, Ostatnia modyfikacja: Odpowiedź nie modyfikowana
Data odpowiedzi: 2017-05-08, Status: Odpowiedziane

e-Porada jest publikacją o charakterze informacyjnym, nie stanowi porady podatkowej czy prawnej