Drukuj

Dostępne porady

Kto odpowiada

Gwarancja jakości!

Odpowiedzi udzielają redaktorzy posiadający dorobek w zakresie publikacji fachowych i/lub doświadczenie zawodowe w zakresie księgowości a także współpracująca z serwisem Kancelaria prawna INITIUM.

e-porady

Szczegóły odpowiedzi

Tytuł: VAT przy kupnie na Allegro od osoby prywatnej

Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą, jestem płatnikiem VAT, mam kasę fiskalną. Moja podstawowa działalność nie jest związana z Allegro. Jednak widząc możliwości uzyskiwania dodatkowych dochodów poprzez Allegro zamierzam kupować tam przedmioty a następnie po jakimś czasie sprzedawać tam bądź gdzie indziej. Czy kupując na Allegro od osoby prywatnej mogę przy księgowaniu tego zakupu, do ceny zakupu doliczyć VAT? Bo przy sprzedaży z pewnością VAT będę musiał doliczyć. Co będzie dowodem zakupu w moim przypadku - wydruk aukcji z Allegro i wydruk potwierdzenia przelewu wylicytowanej kwoty?

Odpowiedź nr 16320: Nie ma możliwości opodatkowania VAT z tytułu nabycia przedmiotów (tylko w przypadku importu, wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz w przypadkach szczególnych podatnikiem jest nabywca). Sprzedaż nie zawsze będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Jako podatnik, któremu przy zakupie nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, będzie Pan korzystał ze zwolnienia, jeżeli dostawa dokonana zostanie po 6 miesiącach od daty nabycia (okres używania u podatnika musi wynieść co najmniej pół roku). Wydruk bankowy zestawienia transakcji dokonanych za pośrednictwem banku (na którym wskazana będzie przedmiotowa aukcja internetowa) będzie wystarczającym dowodem księgowym.

Podstawa prawna:
Art. 43 ust. 1
Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 2004-03-11
(Tekst jednolity 2011r. Dz.U. Nr 177, poz. 1054)

Kategoria: eHandel > Aukcje a podatnik VAT >
Pytanie z dnia: 2008-01-22, Ostatnia modyfikacja: Odpowiedź nie modyfikowana
Data odpowiedzi: 2008-01-22, Status: Odpowiedziane

e-Porada jest publikacją o charakterze informacyjnym, nie stanowi porady podatkowej czy prawnej