Drukuj
Kto odpowiada

Gwarancja jakości!

Odpowiedzi udzielają redaktorzy posiadający dorobek w zakresie publikacji fachowych i/lub doświadczenie zawodowe w zakresie księgowości a także współpracująca z serwisem Kancelaria prawna TWZ.

Darmowe porady prawne on-line

Najczęściej czytane - ranking

Wysoki zasiłek macierzyński

Firmę jednoosobową prowadzę od ponad 7 lat. Opłacam podstawowy ZUS z chorobowym, planuję zajść w ciążę. Czy wystarczy opłacić 2 miesiące przed porodem wyższy ZUS, aby dostać wysoki zasiłek macierzyński 6 tys. zł?

Data: 08.05.2017

JPK - czy obowiązuje mnie Jednolity Plik Kontrolny?

Prowadzę jednoosobową działalność w zakresie instalacji elektrycznych. Jestem podatnikiem podatku VAT, nie prowadzę żadnej wymiany z zagranicą ani nie wykonuję usług jako podwykonawca. Czy według nowych przepisów o podatku VAT obowiązuje mnie Jednolity Plik Kontrolny?

Data: 13.03.2017

Samochod osobowy sprzedaż

Wciągnęłam do firmy samochód osobowy. Chcę go sprzedać tak bym nie płacił podatku VAT. Jak to zrobić?

Data: 13.03.2017

Darowany laptop a przekazanie go do majątku firmy

Prowadzę jednoosobowa działalność gospodarczą w zakresie oprogramowania. Jestem VAT-owcem, małym podatnikiem. W prezencie otrzymałem nowego laptopa o wartości powyżej 4000,00 zł + VAT. Niestety nie posiadam na niego faktury. Laptopa chcę przekazać do mojej działalności gospodarczej, w której służył by...

Data: 08.05.2017

Należność za firmowe zlecenie przelana na konto prywatne

Prowadzę działalność ale nie zdążyłem założyć konta bankowego własnego. Podałem na dokumencie zapłaty za wykonaną przez siebie pracę (na podstawie swojej działalności gospodarczej) numer konta mojej mamy (która nie ma żadnego związku z wykonywaną przeze mnie działalnością, jak i firmą...

Data: 08.05.2017

Ewidencja sprzedaży vat

Prowadzę PKPiR oraz rejestr sprzedaży VAT w formie papierowej, sprzedaż ewidencjonuję na kasie fiskalnej, w rejestrze wpisuję dobowe raporty fiskalne. Bardzo rzadko faktury są wystawione dla firm (tych nie wprowadzam na kasę) ale są przypadki, że wystawiam faktury już po...

Data: 25.04.2017

Materac przeciwodleżynowy i pampersy. Czy można odliczyć w PIT 2016?

Mam chorą mamę z stopniem niepełnosprawności znacznym. Od 4 lat jest osobą leżącą. Czy mogę odpisać oprócz leków materac i pampersy?

Data: 08.05.2017

Samochód w działalności gospodarczej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, nie płacę podatku VAT. Zakupiłam auto na firmę od osoby prywatnej (umowa kupna-sprzedaży) dnia 01.04.2017 i wprowadziłam z tym dniem do ewidencji środków trwałych. Czy podatek, który zapłacę w Urzędzie Skarbowym: PIT, PCC-3 - 5 kwietnia...

Data: 25.04.2017

Odliczenie składek zdrowotnych

Jeśli moje składki na ubezpieczenie zdrowotne są wyższe od należnego podatku, to jaką kwotę mogę odliczyć? Np. składka zdrowotna wynosi 360 zł, a należny podatek wynosi 250 zł.

Data: 20.04.2017

Czy pobrana emerytura za zmarłego jest opodatkowana

Na mój wniosek ZUS wypłacił należną emeryturę za miesiąc, w którym zmarła moja mama. Czy te pieniądze wliczają się do mojego dochodu i należy je uwzględnić w rocznym PIT?

Data: 08.05.2017